• Nedjeljnja čitanja (1)

    11. listopada 2015. Mk 10, 11-30 Nedjelja kao svaka druga. Misa kao svaka druga. Mnogi (mladi) odlaze u crkvu jer su ih drugi (uglavnom stariji) prisilili, mnogi jer ide se, mnogi jer su navikli, a neki i malobrojni jer su gladni. Gladni Riječi Božje i Kruha. I tamo se ponavlja uvijek isti ritual na koji…

  • Teodiceja

    Teodiceja je sasvim ljudski pokušaj spekulacije i razmišljanja, pa čak i strategija obrane Boga (koji je po filozofskim i religijskim načelima NUŽNO dobar, svemoguć i sveznajuć) od raznoraznih optužbi koje se ondnose uglavnom na pitanje zla u svijetu. Zadnja optužba koja vapi u nebo je ova slika koja govori više od 100 000 riječi… Kada…

  • Moć vs nemoć (Nietzsche i Simone Weill)

    Temeljna misao Nietzscheove filozofije je volja za moć. To je konstruktivna misao, kao izvor iz kojeg proizlazi filozofija i nihilizam ovoga pjesnika filozofa, ili filozofa pjesnika. Svijet koji ga je okruživao i njegova kriva interpretacija kršćanstva, dovela ga je pred rub nihilizma, nihilizma kojeg je objeručke prihvatio i od kojeg je načinio svoju filozofiju. Vidjevši…

  • Pavlovljev katoličko uvjetovani refleks

    Prošlu nedjelju slavili smo svetkovinu Presvetog Trojstva. I to mi se čini sasvim dovoljno reći da svatko valjda tko ovo čita zna o čemu se radi – muka za naše vrle propovjednike. Bogu hvala na Augustinu i drugim Ocima pa i tada možemo nešto suvislo reći, iako mi se čini, a tome ću posvetiti puno…

  • Riječ i sakramenti

    Riječ obvezuje, a slika nas često samo ostavlja bez daha. Kratak Matejov tekst koji je pridodan riječima slike, govori upravo o tome što se dogodi kada riječ svedemo na sliku. Ostanemo fascinirani dubinom riječi, jasnoćom poruke i ne dogodi se ništa. Slika je podložna raznim tumačenjima i interpretacijama; riječ je jasna, nedvosmislena i upućuje na…

  • Odakle – kamo?

    Isus u Getsemanskom vrtu. Trenutak koji mora doći u životu svakog čovjeka na putu povratka k Bogu. Svi smo mi na putu od Edenskog ka Getsemanskom vrtu. To je put povratka u Božju blizinu, put povratka u Božju ljubav i blagoslov. No, čini se paradoksalno to da mi moramo proći taj put. Čini se paradoksalno…

  • Zajedničarska narav vjere

    Čovjek nije stvoren da bude sam. On nije tijelo zatvoreno unutar granica svoje tjelesnosti, ograničen prostorom i protežnošću tog istog tijela. Čovjek je biće sluha i jezika kojim nudi sebe drugome u činu otvorene komunikacije i nadilaženja ograničenja puke tjelesne protežnosti. Drugi su nam darovani da preko njih čujemo, da s njima slušamo i osluškujemo…

  • Vjera osobno

    Čega se vjera tiče? Prov treba reći da se vjera ne tiče onoga što mi danas uglavnom pod vjerom podrazumijevamo. Vjeru ne zanimaju istrošene formulacije, pametne i pobožne izjave koje negdje lete u praznom prostoru kojeg ni ispuniti ne mogu. Nju ne zanima ispunjenje naših želja, naših hirovitih prothjeva, kao što nam to nude razni…

  • Vjera

    Kako danas razumijevamo i živimo svoju vjeru? Koliko smo duboko zašli u otajstva kojima nam upravo ona otvara putove i vodi nas k susretu sa živim Bogom? Slijedećim tekstovima koje će pratiti slike (ili im pak prethode, zavisi od kuta gledanja) želim ponovno ukazati na izvorno biblijsko značenje i razumijevanje vjere. Želim svima ponuditi biblijsko…

  • Događaj i riječ

    Odnos usvremene umjetnosti i kršćanstva je višeznačan i višeslojan. Usprkos prvoj impresiji da je kršćanstvo gotovo u potpunosti izgnano iz okvira suvremene umjetnosti (kako tematski, tako i sadržajno), ipak se može uočiti preklapanje i prisutnost kršćanstva, njegovih motiva i likova, unutar raznih smjerova suvremene umjetnosti. Jedna dodirna točka kršćanstva i suvremene umjetnosti je formalna, i…