• Članak u Zborniku radova

    Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu je objavio Zbornik radova “Probuditi kreativnost” u kojem se nalazi članak u koautorstvu s kolegom Darkom Rapićem. Članak se nalazi u Zborniku od 167 do 178 stranice. Članak je na engleskom jeziku. Zbornik radova možete pogledati OVDJE. u ovom članku smo rekli nešto o vrijdnosti, mjestu i potrebi kritičkog…

  • CRKVO GDJE SI? Rasprava o pričešćivanju rastavljenih: uvodno izlaganje

    Brak je greška koja se čini jednom u životu. Sad kada ste to čuli, možete otići kućama jer je daljnja rasprava nepotrebna. Naravno da se šalim, ali u svakoj šali ima barem pola istine, i na svakome od nas je da biramo koju istinu iz ove šale želimo: to da je brak greška; ili da…

  • Kritika knjige Hrvoja Vargića “Amoris laetitia: vjernost ili lom”

    U sklopu inicijative izdavačke kuće Salesiana sudjelujem na tribini i javnoj raspravi o mogućnosti pričešćivanja rastavljenih i ponovno civilno vjenčanih katolika – mogućnosti koju je otvorila pobudnica pape Franje Amoris laetitia. Zašto smatram da ta mogućnost nije realna opcija za Katoličku crkvu, i gdje je u svojoj argumentaciji Hrvoje Vargić pogriješio, pogledajte u ovom kratkom…

  • Predgovor knjige „Znanost i objava“ Luke Popova

    Luka je svoju knjigu objavio u vlastitoj nakladi i knjiga se neće moći nigdje kupiti, ali svi koji želite knjigu javite se Luki (ili meni pa ću ja javiti njemu) kako biste svoj primjerak dobili besplatno. Ovdje donosim svoj predgovor Lukinoj knjizi za koju smatram da…pa vidite sami: „Ova, obujmom mala ali zato sadržajem izrazito…

  • Platonova špilja (Iv 8,32)

    U fiozofiji ali i popularnoj kulturi, alegorija Platonove špilje je nezaobilazan element svakog autentičnog mišljenja, kritike i pokušaja konstrukcije vlastitog pristupa svijetu, sebi i drugima. Ona na krajnje jednostavan i pristupačan način progovara o krajnje apstraktnim, složenim i važnim „stvarima“. Meni je uvijek zanimljivo bilo kako samo rijetki među nama mogu tako jednostavno i pristupačno…

  • Supsidijarnost u kontekstu teologije stvaranja: jedno neobavezno teologiziranje

    Je li moguća primjena ili tumačenje principa supsidijarnosti u kontekstu teologije stvaranja? Vjerujem da jest, pri čemu treba obratiti pažnju na poimanje i teološko razumijevanje prirodnih zakona i naravi bioloških organizama.

  • Kada agitiranje pojede intelektualnu čestitost

    Uvaženi redoviti profesor u trajnom zvanju Tonči Matulić, u intervjuu kojega je Glas koncila objavio u broju 47. od 21. studenog 2021. godine, iznosi svoje promišljanje o moralnoj dužnosti cijepljenja pri čemu se poziva na izjave pape Franje, službene dokumente Kongregacije i cjeloviti moralnu nauk Crkve.  Za one koji ne čitaju Glas koncila (nipošto ih…

  • Covid perspektiva: Dj 5.38-39

    Posljednjih godinu dana svi pričamo, komentiramo, svađamo se, prosvjedujemo, uvjeravamo jedni druge, i nas uvjeravaju. Izdvajaju se značajna proračunska sredstva kako bismo se adekvatno nosili s ovim javno-zdravstvenim problemom i izazovom koji je postavljen pred sve nas – globalnu ljudsku obitelj. Cijeli svijet se ujedinio – vlade država, međunarodne institucije i organizacije, civilni sektor, naši…

  • Covid perspektiva: Iv 12,8

    Poštovani čitatelju, ovdje na početku ovog teksta moram ispraviti svoju pogrešku koja se bitno tiče brojeva koje dole u tekstu navodim. Greška je mala ali velika. Naime, krivo sam zaključio da se radi o dvije tisuće osamnaest milijardi dolara ukupnih troškova vezanih uz cjepivo protiv Covid-19. Točna brojka je dvije milijarde osamnaest miliona dolara. Ova…